Nu demult, Marcel Țenter a participat ca speaker la un curs pentru antrenori. Tema pe care a ales-o este una căreia îi acordă, pe bună dreptate, mult interes: decizia în jocul de baschet.
Discutând pe acest subiect, am realizat că, de fapt, procesul decizional este unul care are o importanță covârșitoare în tot. În viață.
Felul în care luăm deciziile, pe ce ne bazăm în acest proces, ne afectează tuturor existența. De la modul în care ne preocupăm de sănătatea proprie, până la ce hotărâm să facem cu abilitățile și resursele proprii. De la felul în care ne alegem prietenii și până la cum decidem să fim văzuți, percepuți de ceilalți. Toate sunt, în fond, decizii. Din care rezultă alegeri. De unde derivă acțiuni. Care se concretizează în comportamente. Rezultând, prin perseverență, obiceiuri, unele bune, altele mai puțin bune. Când aceste comportamente nu sunt înțelese, conștientizate, pot duce la gesturi reflexe, ajungând de multe ori – și cine poate nega că a trecut prin așa ceva? – la a ne întreba cum de am făcut “una ca asta?”
De aceea, când vrem să înțelegem ce se întâmplă în și cu viața noastră, e bine să pornim de la bază. Punctul zero.
1. Cum decidem?
Parcurgem un proces, niște etape pe care le urmăm, uneori chiar în mod automat? Adunăm informații cât mai multe și mai de calitate pentru a ne fi de folos?
sau, mai degrabă, alegem instinctiv? Decidem în grabă, fără să ne gândim la consecințe?
2. Pe ce ne bazăm cand alegem ceva?
cu siguranță, experiențele noastre anterioare ne influențează; uneori nu ne sunt de un real folos ba chiar ne “trag înapoi” din păcate, deci de afectat, ne afectează;
persoanele din jur care reprezintă ceva pentru noi – respect, autoritate, dragoste, recunoștință – sunt, desigur, un alt factor foarte important;
momentul de viață în care ne aflăm e extrem de important: într-un mod decidem în copilărie, altfel hotărâm în adolescență și, sper, cu totul altfel căutăm și alegem soluții la maturitate.
De ce alegem ceva și nu altceva?
Aș putea spune că interesul, de moment sau pe termen lung, ar fi o explicație. Dar lucrurile nu sunt deloc atât de simple
Ce stă în spatele deciziilor noastre?
NEVOILE noastre.
Și, deși poate cuiva i-ar veni să spună că ”atâți oameni – atâtea nevoi”, aș zice: da, poate, dar cu o precizare: nevoile noastre sunt destul de încadrabile pe categorii și, în procesul de evoluție, nevoile noastre se diversifică și ele sau se “emancipează”😋, fiind “camuflate” de aspecte cărora le acordăm mai multă importanță decât e cazul.
Câteva variante:
Putere – pe unii oameni îi interesează să poată să controleze ceea ce se întâmplă în jur: de la acțiunile proprii și ale celorlalți, până la modul în care se derulează diverse evenimente. Deciziile lor se vor baza pe capacitatea de a rămâne un factor decizional recunoscut, un punct de reper privind autoritatea în fața celor din jur;
Rezultate – există persoane preocupate de atingerea unor obiective foarte clare, pe care și le aleg singuri sau care le sunt desemnate. Faptul că au atins acel scop/țel, îi face să fie fericiți. Vor lua decizii ghidați fiind de nevoia de a-și demonstra lor înșiși că sunt capabili să facă ceea ce și-au propus;
Apreciere – mulți alții, însă, sunt interesați de armonia relațională; simplul fapt că o alegere a lor îi face populari, le stârnește interesul și îi motivează. Deciziile lor se vor baza de cele mai multe ori pe răspunsul la întrebarea: “oare dacă fac asta, lumea mă va simpatiza mai mult?”
Procesul de Dezvoltare personală constă tocmai în a reuși să ne cunoaștem, înțelegem și acceptăm pe noi înșine, mai bine, de la zi la zi. Pornind de la cine suntem – în mod asumat, conștient, putem să decidem încotro ne îndreptăm, care sunt pașii de urmat pentru a ajunge acolo și, nu în ultimul rând, de a ne păstra motivația și concentrarea pe proces, vizualizând continuu, mental, scopul final.
Ceea ce facem cu resursele noastre, înțelegând aici talente, abilități, cunoștințe dintr-un domeniu sau altul, ne definește.
Am citit de curând ceva, nu rețin unde și spus de cine, dar voi menționa ca fiind citat (cu scuzele de rigoare de a nu specifica sursa):
Un lingou de fier costă 10 €. Dacă din el se fac potcoave pentru cai, prețul său urcă la 30 €. Dacă se fac ace de cusut, prețul său se ridică la 3.000 €. Însă, dacă cineva alege să facă din el arcuri pentru ceasuri, prețul lingoului va urca la 300.000 €. Propria ta valoare este determinată, de asemenea, de ceea ce ești capabil să faci din tine.
Mi se pare extrem de grăitor.
Completez doar cu: propria ta valoare este dată de ceea ce DECIZI să faci din tine. În noi găsim tot ceea ce avem trebuință pentru a realiza ceea ce ne propunem.